środa, 14 października 2009

GDZ - Solo (recenzja)


GDZ, członek składu Cztery Korony, swoją przygodę z rapem zaczął między rokiem 1997 a '98. Od tamtego czasu brał udział w takich projektach jak wspomniane Cztery Korony i Pierwsze Skrzypce. Ma na swoim koncie również kilka udziałów gościnnych m.in. u Woli czy Qrsona, (recenzja albumu „Kartel”). Nagrał też dwie solówki i to właśnie pierwszą z nich dzisiaj Wam przedstawię.

Wyszła ona w roku 2003 i w porównaniu z nowszymi kawałkami GDZ'a jest to słyszalne. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze płyty, bo jakość, mimo upływu lat, jest dobra. Autorem wszystkich sześciu bitów jest Mono. Gościnnie udzielają się Lesuaff („Produkt polski”) i Qrson („Stolica zmęczenia”). Nie jest to materiał hardcore'owy, raczej zaangażowany społecznie rap z tekstami osadzonymi w ówczesnych realiach, które zresztą nadal są aktualne.

GDZ porusza na płycie tematy takie jak miejsce i problemy jednostki w społeczeństwie, którego ocena nie jest zbyt dobra, czy próba powiedzenia, że w obecnych czasach pełnych stresu i problemów na każdym kroku ważne jest aby mieć chwilę na spokój i przemyślenie pewnych spraw. Można też posłuchać o polskich przywarach, których często nie zauważamy, ale na pewno odczuwamy, są jak dołki które sami pod sobą kopiemy. Na koniec mamy też kawałek o Radomiu- stolicy zmęczenia, tak więc tematyka jest różnorodna jak na 6 kawałków. Ważne jednak, że płyta jest spójna i nie odczuwamy, że któryś z kawałków nie pasuje do reszty.
Jeśli chodzi o warstwę muzyczną to Mono stanął na wysokości zadania i jego beaty również nie brzmią jednostajnie. Mamy tu bity mroczne, spokojne, minimalistyczne czy trochę żywsze. Można usłyszeć skrzypce, pianino czy gitarę, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Minusem płyty jest jej długość, a raczej krótkość. Szkoda, że to tylko 6 kawałków, które kończą się tak szybko mimo tego, że najkrótszy z nich trwa 3 minuty i 21 sekund. Niewyraźne są też skrecze w kawałku zamykającym tą EPkę.

Jeśli szukasz rapu innego niż Banda czy KoKę to może to być płyta dla Ciebie. Jeśli nie szukasz innego rapu to i tak powinieneś sprawdzić tą pozycję. Nawet mimo upływu lat płyty słucha się bardzo dobrze i warto poświęcić te pół godziny na zapoznanie się z nią.

Download:
GDZ - Solo

Brak komentarzy: