wtorek, 6 stycznia 2009

Rap podsumowanie 2008 - Radom.

Po zrobieniu podsumowania roku 2008 wśród wydawnict legalnych pomyślałem, że można coś takiego zrobić z rapem radomskim. Może ktoś na tym skorzysta, może ktoś sporządzi swój ranking? Może wywiąże się jakaś większa dyskusja? Od razu mówię, że wybierałem z 11 płyt, do których linki ukazały się od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 roku, które słyszałem. Przejrzałem wpisy w wątku "PREMIERY" na gronie "radomski rap", które dotyczą tego właśnie okresu. Ściągnąłem jeszcze dwie płyty (Maka "W bałaganie słów" i Shako "Sposób myślenia"), które wcześniej przeoczyłem, a resztę przesłuchałem jeszcze raz, dla przypomnienia. Brakuje produkcji, która na pewno znalazłaby się w czołówce...gdybym miał okazję ją usłyszeć czyli Betuz "Bollywood". Acha, pod uwagę brałem też pod uwagę dwie produkcje z Kozienic, Bajman Sound i Szuwara. Oto 5, wg mnie, najlepszych radomskich płyt roku 2008.

5. Shako "Sposób myślenia". Debiutancka płyta, przynajmniej dla mnie bo wcześniej nie słyszałem żadnego kawałka, do której podchodziłem raczej jako do ciekawostki. Tym większe było moje zaskoczenie po przesłuchaniu już 2-3 kawałków. Bardzo dobry debiut, ciekawy głos, flow trzeba jeszcze dopracować (ale już jest nieźle) i nieźle dobrane bity. Zdarzają się wersy takie trochę z dupy, ale to niezbyt częste jest i nie przeszkadza w słuchaniu. Niektóre kawałki psują goście ("Otwórz oczy").
Link: http://fudet.pl/4rapers/SposobMyslenia/

4. TPS/DOBO "Fszystko Otulone Naturalnym THC". To zdecydowanie nie rap jaki lubię najbardziej, ale trzeba przyznać, że produkcja na bardzo wysokim poziomie. To słychać od samego początku do końca. 21 kawałków, w tym "Intro", "Outro", dwa skity i 3 remixy. Nawet ja znalazłem tu coś dla siebie (prześwietne "Mówią" czy "Plany"). Bardzo dobra płyta, trafiona w 100% w gusta radomskich słuchaczy.
Link: http://www.sendspace.com/file/me8f75

3. B.A.N.D.A doświadczonych już raperów złożyła do kupy swoje kawałki z 3 (2004-2007) lat. Utworzone w ten sposób "Collection" momentalnie zgarnęło propsy od więkoszści radomskich raperów. I słuchaczy. Nie da się praktycznie przyczepić do wersów (pewnie coś by się znalazło, ale nie przypominam sobie), bity oczywiście 3mają poziom, choć mi akurat nabjbardziej przypadły do gustu te od Tytuza i przede wszystkim Kotziego do "Od słów do czynów". Mistrzostwo. Moim zdaniem troszkę za mało kawałków takich jak "Memento mori", ale to już specyfika chłopaków, którzy najlepiej czują się w mocniejszych kawalinach. No i trzeba przyznać, że im się one udają! Mocna i obowiązkowa pozycja.
Link: http://www.sendspace.pl/file/8lSj9EOL/

2. B-2 i jego "Bezsenność: Śródmiejski front mixtape vol. 2". Producent, który związał się z Radomiem zrobił bardzo dobrą producencką płytę przy udziale kilku uznanych w Radomiu raperów jak np. Kę czy Boro. Muzycznie B-2 pokazał swoje duże umiejętności, Radom sporo zyskał dzięki niemu. Podkłady są spokojne choć dość mroczne. Do tego dochodzi genialna gra na skrzypcach Kurzego w kawałku "Dramatik" i skrecze Dja Kanabisa w "Intro". B-2 pokazał się też jako raper i wyszło to nieźle. Najmocniejsze punky na płycie to wg mnie "Matematyk" z KoKę, wspomniany już "Dramatik" i solo B-2 "Moje myśli".

1. Szuwar. Reprezentant Kozienic, który jednak jest obecny i na radomskiej scenie poprzez koncerty z Bajmanami czy gościnne udziały na kwałkach radomskich raperów. Po płycie Szuwara spodziewałem się dużo, poprzeczka była zawieszona wysoko poprzez kawałki takie jak "Mur" czy "W środku miasta". Kawałków tego typu spodziewałem się na płycie i...po części się nie zawiodłem. Są kawałki typu "Gdzie jest mój anioł stróż" (mój faworyt) czy "Pół kropli", które spełniły moje oczekiwania. Jednak większość płyty jest w zdecydowanie innym klimacie. I Szuwar na tym nie traci. Pokazuje, że równie dobrze co w kawałkach refleksyjnych czuje się w kawałkach ostrzejrzych jak np. "Naga" z B.A.N.D.Ą. Świetna zwrota od Kędziora i równie dobrze dobrane bity. Nic tylko czekać na kolejne produkcje Szu.
Link: http://rapidshare.com/files/179772595/Szuwar-Oboj__tnie-Lp-PL-2008.rar

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

ja bym inna liste zrobil ale mr 1 w pelni sie zgadzam :*

Czerwona Róża pisze...

wiadomo, ile twarzy tyle różnych list :) trudno zrobić obiektywną dlatego ta jest dość subiektywna :) pozdro