poniedziałek, 24 listopada 2014

Subiktywnie: TOP 6 #hot16challenge Radom

Akcja #hot16challenge zapoczątkowana 31 sierpnia przez Solara była zdecydowanie jednym z ważniejszych i najbardziej pozytywnych wydarzeń w polskim rapie w roku 2014. Bardzo zajawkowa akcja, dzięki której mogliśmy sprawdzić jak raperzy (zarówno z głównego nurtu, jak i z podziemia) radzą sobie z nagrywkami na raz. Mogliśmy też dzięki niej usłyszeć wielu dawno niesłyszanych MCs, zwłaszcza tych radomskich. I tak w #hot16challenge udział wzięli m.in.: Ader, Orka, Sanczez czy Stini i Piła, których młodsi słuchacze radomskiego rapu pewnie nie kojarzą. W ogóle nie trzeba było długo czekać na pierwszą nominację dla rapera z naszego miasta. Jak można się było łatwo domyślić, szlak przetarł KęKę, którego 6 września nominował Kamel, a 4 dni później nominację dla Kę ponowił Tau. Reprezentant Ustronia nagrał swoją szesnastkę 11 września, a później już poszło. Żołnierz, Kotzi, Lesuaff, Boro, Kubi, Gessy, Grubass, Pajac, Files i wielu innych radomskich raperów odpowiedziało na nominacje i przyłączyło się do akcji. 

Jak im to wyszło? Jak to zwykle bywa - różnie. Jedni nawijali niejako na odpierdol zupełnie tak, jakby zostali do tego zmuszeni. A przecież można było odmówić udziału jak choćby Peja czy W.E.N.A.. Inni z kolei nawinęli swoje zwrotki z takim zacięciem i ekspresją, jakby to miała być ostatnia nagrana przez nich szesnastka. Padło wiele naprawdę mocnych, zapadających w pamięć wersów (choćby "to są plusy: spokój, hajs i miłość / dużo jak na typa, który ponoć nie ma rymów, nie?" KęKę), a z drugiej strony pojawiły się też wersy...delikatnie mówiąc słabe ("Wacki gówna mają po oczy, kolo / nie widzą tych panczy, niech oksy biorą" to już Matis).

Na pewno zdecydowana większość z was uważnie śledziła, jeśli nie ogólnopolskie, to przynajmniej radomskie #hot16challenge i każda z tych osób ma swoje ulubione z tego lub innego powodu zwrotki. Nie inaczej sprawa ma się ze mną i poniżej znajdziecie 6 radomskich szesnastek (kolejność przypadkowa), które lubię najbardziej. Lubię je za styl, za tekst, za technikę, za flow, za pomysł. Na pewno nie za koleżeństwo. Początkowo miało być 10, ale doszedłem do wniosku, że trochę zaostrzymy rywalizację. A które zwrotki #hot16challenge nagrane przez radomskich raperów są waszymi ulubionymi?

KęKę
Styl, flow i charyzma nie do skserowania. Jego pewność siebie aż wylewa się z tych wersów. Luz w podejściu do majka widać po ruchach, a intonacja dowodem na świadomość swoich umiejętności. "Dużo jak na typa, który ponoć nie ma rymów, nie?" Jeszcze jakiś wers poświadczający powyższe? "Rok od debiutu, dalej z trasy ślę kartki / halo Sokół, będzie złoto? bo się zaczynam martwić".

GDZ
Zajebiście popłynięte na mocno trapowym bicie. Technika, flow, tekst. Zwrotka kompletna. "GDZa szesnastka gorąca po to żeby wystygłą krew znów rozgrzać / chcesz poddać to w wątpliwość? masz tu żywą zajawę i talent / podobno niedużo tego drugiego mam, więc na pierwsze postawię. Amen". Jeśli GDZ nie ma talentu, to jest idealnym przykładem na to, jak wysoki poziom można osiągnąć ciągłymi nagrywkami.

Grubass
To się nazywa wejście z buta. Zobaczcie sobie na jego zachowanie zanim zaczyna nawijać. Zero spiny, totalny luz i nagle...BANG! Damn! To się nazywa rozpierdolić i zamknąć grę! I to przyspieszenie "Tato, dzięki za radę, nie bój się silniejszych a szybszych, / dlatego to robię lepiej niż oni żeby nigdy nie mieli więcej niż nic".

Sanczez
Cóż, dla niektórych rap jest jak jazda na rowerze - nigdy nie zapominają jak się to robi. W dodatku obojętnie czy jadą na trzeźwo czy na podwójnym gazie. Jedną z takich osób jest Sanczez. Nominował go Młody mówiąc, że jest on "jednym z najlepszych radomskich numerów" i powiedział prawdę. Szkoda, że tak mało nagrywa. Super, że wziął udział w #hot16challenge i rzucił te "wersy na odpierdol". 

Emikae/Młody
Co prawda szesnastki mamy tu dwie, ale liczę to pojedynczo ze względu na to, że są one w jednym filmiku. Zobaczyć jak Emikae i Młody się hype'ują w studio i jak się dobrze przy tym bawią, to było dla mnie chyba najfajniejsze zdarzenie w całej akcji #hot16challenge. Nie ukrywam, że cały czas liczę na jakiś materiał starego składu chłopaków 2P. Dlatego kawałek Pari Passu "Bracia" wzniecił nadzieje rozbudzone nagraniem powyższego wideo.

Ader
A to z kolei największe, jak dla mnie, zaskoczenie w radomskich hotsikstinach. Raz, że nie pamiętam kiedy słyszałem jego ostatnią zwrotkę. Dwa, że z całego Spektrum był dla mnie najsłabszy. Trzy, że wśród radomskich młodych raperów również nie był w czołówce mojego rankingu. Włączyłem z rezerwą by po chwili trochę zbierać szczękę z podłogi. Kozackie bragga. Ufff...

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Dla mnie najlepszą zwrotkę poleciał Sanczez. Nazwijcie to stylem, ale dla mnie Kękę zrobił to zbyt monotonnie.